Panama

Głównym wydarzeniem Rejsu Niepodległości było uczestnictwo w 34. Światowych Dniach Młodzieży i przygotowania do nich. W Panamie byli obecni laureaci z wszystkich etapów rejsu.

Zaproszenie dla papieża Franciszka

Pierwszym specjalnym momentem przygotowań była wizyta młodzieży 20 czerwca 2018 roku w Watykanie. Papież Franciszek dowiedział się o wtedy przedsięwzięciu, dostał od Rejsu Niepodległości replikę Daru Młodzieży i został zaproszony na statek, gdy ten będzie w Panamie.

Przed wylotem z Warszawy do Panamy uczestnicy rejsu spotkali się z parą prezydencką, Andrzejem Dudą i Agatą Kornhauser-Dudą. Prezydent RP dziękował młodzieży za reprezentowanie Polski na całym świecie, a pierwsza dama zapowiedziała swoją wizytę na pokładzie Daru Młodzieży w Panamie.

Młodzi Polacy uczestniczyli  w dniach diecezjalnych ŚDM w diecezji Penonomé oraz w wydarzeniach centralnych z papieżem Franciszkiem w Panama City. Poznawali młodzież całego świata i opowiadali o stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Szczególnym momentem był koncert „Polska dla Panamy”, na którym w wystąpili polscy i zagraniczni artyści w towarzystwie chóru Rejsu Niepodległości.

W dniach 22-28 stycznia 2019 roku Dar Młodzieży stał w porcie Balboa w Panamie. Podczas uroczystego bankietu na jego pokładzie byli obecni m.in. prezydent Panamy Juan Carlos Varela, pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda, minister Marek Gróbarczyk i prymas Polski abp Wojciech Polak.

Światowe Dni Młodzieży w Diecezjach

Zobacz

Koncert "Polska dla Panamy

Zobacz

Dar Młodzieży w Panamie

Zobacz

Wydarzenia centralne ŚDM

Zobacz