Idea Rejsu

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, obchodzona przez Polskę w 2018 roku stała się impulsem do organizacji Rejsu Niepodległości.

20 maja 2018 roku jeden z najsłynniejszych polskich żaglowców – „Dar Młodzieży” wypływając z Gdyni rozpoczął rejs dookoła świata. Jednym z portów, do których zawinęła fregata była Panama. To centralny punkt rejsu, gdzie w styczniu 2019 miały miejsce 34. Światowe Dni Młodzieży.

22 listopada 2017 roku rozpoczął się konkurs Rejs Niepodległości, który miał na celu wyłonienie spośród kilkuset chętnych Młodych Ambasadorów Polski. Konkurs był również szansą na kreatywne zaprezentowanie swojej „małej Ojczyzny” – rozumianej w szerszym kontekście – nie tylko jako przestrzeni geograficznej, ale również ważnego miejsca, osoby, symbolu, z którym są emocjonalnie związani i z którego pomocą chcieliby promować Polskę.

W pierwszym etapie konkursu młodzi Polacy w wieku 18-26 lat za pośrednictwem aplikacji Rejs Niepodległości na Facebooku przesyłali zdjęcia lub krótkie filmy, gdzie w roli „Młodego Ambasadora” przedstawiali piękno swojej „małej Ojczyzny”. Ich zadaniem było również przekonanie do swojej pracy jak największej liczby internautów, których głosy decydowały o zakwalifikowaniu do drugiego etapu.

20 stycznia 2018 roku w Warszawie odbył się drugi etap konkursu Rejs Niepodległości, którym był test wiedzy z zakresu: historii działań niepodległościowych od Powstania Kościuszkowskiego do odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 r., podstaw wiedzy żeglarskiej oraz tematu morza w Biblii.

Laureatami konkursu Rejs Niepodległości zostało 400 osób, które nie tylko stały się częścią załogi legendarnego Daru Młodzieży, ale mogły się spotkać z Papieżem Franciszkiem podczas 34. Światowych Dni Młodzieży w Panamie w dniach 22-27 stycznia 2019 r.

Poza laureatami konkursu załogę stanowili studenci akademii morskich i uczniowie szkół morskich realizujący program praktyk morskich wraz z opiekunami.

Promocja Polski

„Dar Młodzieży” powszechnie postrzegany jest jako Ambasador Rzeczypospolitej. Żaglowiec to oryginalne i niepowtarzalne miejsce dla aranżacji wszelkiego rodzaju spotkań oraz znakomite tło różnorodnych działań o charakterze kulturalnym, dlatego też rejs był okazją do prezentacji artystycznych – koncertów, spektakli, wystaw, a także konferencji czy spotkań z elitami artystyczno-kulturalnymi.

Porty, które odwiedziła polska fregata to: Tallinn, Kopenhaga, Stavanger, Szczecin, Bremerhaven, Bordeaux, Teneryfa, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakarta, Singapur, Hongkong, Osaka, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panama, Kartagena, Miami, Ponta Delgada, Londyn. 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości 11 listopada 2018 roku załoga Daru Młodzieży świętowała w Osace.

Podróż naszego żaglowca umożliwiła realizację przekazów medialnych o Polsce – filmów, reportaży telewizyjnych, radiowych, prasowych i internetowych – także tych zagranicznych. Każde zawinięcie żaglowca do obcego portu było impulsem do spotkań z miejscową Polonią. Była to także okazja do spotkań międzyrządowych i rozmów o współpracy gospodarczej.

Światowe Dni Młodzieży

Przybycie polskiego żaglowca do Panamy w czasie 34. Światowych Dni Młodzieży było mostem pomiędzy polskimi Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie a tymi organizowanymi w Panamie. W spotkaniu młodych z całego świata z papieżem Franciszkiem wzięli udział wszyscy laureaci Rejsu Niepodległości. Wcześniej młodzi Polacy uczestniczyli też w diecezjalnych ŚDM.

Ważnym momentem był koncert „Polska dla Panamy”, który miał miejsce 23 stycznia w miejscu, gdzie w 1983 roku Mszę Świętą odprawił święty Jan Paweł II. Na koncercie wystąpili znani polscy artyści: Darek Malejonek, Olga Szomańska, Marcin Wyrostek, Siewcy Lednicy. Laureaci Rejsu Niepodległości śpiewali w chórze oraz tańczyli pod sceną  lednickie tańce uwielbieniowe.

28 marca 2019 r. Gdynia
Po 11 miesiącach żeglowania po morzach i oceanach świata, żaglowiec „Dar Młodzieży” powrócił do kraju. Radosne powitanie w macierzystym porcie było kolejnym elementem pozwalającym przypomnieć naczelną ideę przedsięwzięcia, czyli setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.